njofto
Advanced Poll
Kush jane fituesit e zgjedhjeve 2013
Partia Demokratike
PD + LSI + PDIU
Partia Socialiste
PS + AK + FRD
PS + LSI + AK + FRD
PS + AK + FRD + PDIU


View results
Version 2.08
 Kursi Ditor
USD / LEK 109.57
EUR / LEK 139.50
GBP / LEK 173.76
CHF / LEK 115.88
Ndryshimi i fundit: 16.11.2012
Pėr mė shumė

Interesat e Instrumenteve tė Bankės
Marre nga Banka e Shqipėrisė
Kulturė

JTI mbeshtet javen e artit dhe kultures japoneze
Tirane, 6 Qershor 2013 (alblink.com ) – Nė tre netė, nga 5-7 Qershor, Tiranės i ofrohet njė mozaik i shkėlqyer i artit dhe kulturės Japoneze pėrmes muzikės, letėrsisė dhe filmit. “Ditėt e Kulturės Japoneze”, organizuar nga Art Kontakt me mbėshtetjen e Japan Tobacco International (JTI), sjellin pėr publikun shqiptar mbrwmjen koncertale me Orkestrwn Ballkanike tw Dhomws, mbrwmjen artistike me aktoren e mirwnjohur Ema Andrea dhe “Tokyo Story”. Ambasada Japoneze pėr Shqipėrinė nė bashkėpunim me Instituttin e Kulturės Japoneze nė Romė dhe Fondacionin Japonez, tė mbėshtėtur nga Japan Tobacco Internacional (JTI) kanė sjellė nė Tiranė Orkestrėn Ballkanike tė Dhomės, nėn dirigjimin e mjeshtrit Toshio Yanagisawa, i shoqėruar nė flaut nga Yuki Saito...
Me shume »

Armet e Skenderbeut, 2 milione vizitore
TIRANE - 7 janar 2013 ( Ora News ) - Edhe pse na ndan edhe njė javė nga momenti kur armėt e Skėnderbeut do tė lagohen nga toka shqiptare, interesi i vizitorėve pėr tė shfrytėzuar ditėt e fundit tė ekspozitės sė hapur pėr herė tė parė vazhdon tė jetė maksimal ...
Me shume »

Poezia Japoneze ne Tirane fale JTI dhe Poeteka
TIRANE - 8 Dhjetor 2012 - Njė spektakėl i rrallė i poezisė dhe kulturės japoneze u zhvillua tė premten nė mbrėmje nė Teatrin e Komedisė nė Tiranė, organizuar nga shoqatat Art Kontakt dhe Poeteka me mbėshtetjen e JTI. Ema Andrea – aktore, Fatos Qerimi dhe Elinor Butka – instrumentistė, Agron Biba nė njė interpretim tė papėrsėritshėm plastik e skenik, nė njė skenografi funksionale e befasuese pėr nga thjeshtėsia tė realizuar nga Klod Dedja, realizuan njė shfaqje unike nė llojin e saj, falė njė materiali poetik tė pėrzgjedhur mrekullisht nga Arian Leka, poet i mirėnjohur dhe producent i festivalit kryesor tė poezisė nė Shqipėri, POETEKA. ...
Me shume »

Mo Yan nobeli i Letersise per vitin 2012
STOKHOLM - 11 tetor 2012 ( REL ) - Shkrimtari kinez, Mo Yan ėshtė fituesi i kėtij viti i ēmimit Nobel pėr Letėrsi ...
Me shume »

Meshari i Buzukut fizikisht para shqiptareve per 100 vjetor
TIRANĖ – 27 shtator 2012 ( alblink.com ) - Pas perkrenares dhe shpates, edhe nje tjeter thesar i rralle i kultures shqiptare do te shfaqet para shqiptareve me rastin e 100 vjetorit te themelimit te shtetit shqiptar...
Me shume »

Objektet e Skenderbeut ne Kunst Historisches Museum
TIRANĖ - 26 Korrik 2012 - Pėrkrenarja dhe shpata e Skėnderbeut, qė pėr herė tė parė do vijnė nė Shqipėri, janė tė ekspozuara nė nė Kunst Historisches Museum nė Vjenė tė Austrisė, nė sallėn e “Maksi...
Me shume »

Eliza Dushku publikon reportazhin per Shqiperine
TIRANE - 13 Qershor 2012 - Aktorja me origjinė shqiptare me famė nė Hollywood, Eliza Dushku, ka publikuar dokumentarin \"E dashuri Shqipėri\", njė pėrmbledhje e udhėtimit tė saj nė vendlindje. Dokumentari, ė...
Me shume »

Pėllumb Puci, njė jetė me pikturėn dhe pėr pikturėn
TIRANE - 2 prill 2012 ( alblink.com ) - Celet nė Tiranė ekspozita e piktorit gjirokastrit Pėllumb Puci, krijuesi qė me penelin dhe ngjyrat e tij e idealizon me tej Gjirokastrėn. ...
Me shume »

Infarkti i merr jeten Luco Dalas
ROMĖ - 1 Mars 2012 - ANSA - Kantautori i njohur italian, Lucio Dalla vdiq dje nė mbrėmje nga njė infarkt, nė moshėn 69-vjeēare, ndėrkohė qė gjendej nė Zvicėr...
Me shume »

Cmimet Oscar shpallen 9 kandidatura
LOS ANXHELOS - 19 shkurt 2012 ( VoA ) - Akademia e Filmit ka shpallur 9 kandidatura pėr filmin mė tė mirė. Por vetėm njėri prej tyre do tė marrė ēmimin Oscar. Sipas kritikės disa prej tyre pruitet tė jenė konkurentėt kryesorė pėr ēmimin mė prestigjioz tė kinematografisė....
Me shume »

ROna Nishliu, pergatitje per ne Eurovizion
TIRANĖ - 19 Shkurt 2012 - Kėngėtarja nga Kosova, Rona Nishliu do tė kėndojė shqip nė skenėn e “Eurovizionit” nė Baku tė Azerbajxhanit. “Kėnga qė do tė pėrfaqėsojė Shqipėrinė nė Eurovizion 2012 do tė kėndohet nė gjuhėn shqipe”, shkruhet nė faqen zyrtare tė Festivalit Europian. Qė prej dy javėsh, ajo ndodhet nė SHBA pėr tė realizuar versionin final tė kėngės “Suus” qė do tė jetė tre minuta duke i\'u pėrmbajtur rregullave tė “Eurovizionit”. Kėnga ėshtė regjistruar nė studiot e Ocean Way Recording dhe Capitol Records nė Los Anxheles ...
Me shume »

Nina Mula ndahet nga jeta
TIRANĖ - 22 Dhjetor - Sopranoja e dhjetra roleve nė operėn shqiptare, Nina Mula ėshtė ndarė sot nga jeta, nė moshėn 80-vjeēare.Vajza nga Izhevski i Rusise, e talentuar dhe e apasionuar pas muzikės, nuk e mendonte kurrė se do tė behej e njohur nė njė vend tė vogėl e tė largėt si Shqipėria. ...
Me shume »

Myslim Maska fiton cmimin e Klubit Drita
ATHINE - 19 dhjetor ( alblink.com ) - Klubi i Shkrimtarėve nė Botė” Drita”, ndanė cmimet e vitit pėr shkrimtarėt mė tė mirė. ...
Me shume »

Drita Pelingu, 85 vjece
TIRANĖ - 9 Dhjetor - Drita Pelinku festoi 85- vjetorin e lindjes, njė muaj pasi e duartrokitėm pėr interpretim e saj nė dramėn “Shtrigat e Salemit”,...
Me shume »

Ekspozita Nentori ne GKA
TIRANĖ - 5 Dhjetor - Ekspozita \"Nėntori\", e kthyer nė njė traditė qė prej vitit 1998, ėshtė rihapur edhe kėtė vit nė Galerinė Kombėtare tė Arteve. 29 piktorė kanė ekspozuar krijimet e tyre nė GKA-ve ...
Me shume »

Libri i Helena Kadare merr cmimin e Panairit
TIRANĖ - 13 Nėntor - Panairi i Librit \"Tirana 2011\" ka patur nje vemendje te madhe nga lexuesit shqiptare gjate te gjithe diteve te organizimit te tij, tashme nje aktivitet tradicional i cli organizohet per 14 vit rradhazi ne Tirane....
Me shume »

Amnistia, javen tjeter ne kinemate italiane
TIRANĖ, 24 Tetor – Filmi \"Amnistia\" i Bujar Alimanit, i zgjedhur sė fundmi tė pėrfaqėsojė kinematografinė shqiptare nė konkurimin pėr ēmim...
Me shume »

Ekspozite per Nene Terezen ne mjediset e MHK
TIRANĖ, 19 Tetor - Muzeu Historik Kombėtar ka ēelur nė njė nga pavionet e tij njė ekpozitė tė pėrhershme, nė kuadėr tė tetė vjetorit tė Lumturimit tė Nėnė Terezės. Ekspozita pėrmban njė set fotografish...
Me shume »

Amnistia e Alimanit ne gare per Oscar
TIRANĖ - 7 Tetor - Pasi Akademia e Filmit “Oscar” ka kthyer mbrapsht konkurimin e filmit “Falja e Gjakut”, bordi i Qendrės Kombėtare Kinematografike ka pėrzgjedhur sot pėr tė pėrfaqėsuar Shqipėrinė filmin “Amnistia”...
Me shume »

Ndahet nga Jeta mjeshtri i estrades, homazhe ne Metropol
TIRANĖ - 27 Shtator - Aktori i humorit, Vasillaq Vangjeli ėshtė ndarė nga jeta mbrėmjen e djeshme nė moshėn 63 vjeēare, pas njė sėmundje tė rėndė. Gjate dites se sotme, ne mesdite u zhvilluan homazhe nga personalitete dhe drejtues te ndryshem te institucioneve. Pėr mė shumė se 45 vjet nė skenė Vangjeli ka luajtur mbi 100 role nė teatėr, kinematografi dhe estradė. ...
Me shume »

Khodorkovsky shfaqet ne Tirane
TIRANĖ - 26 Shtator - Edicioni i gjashtė i Festivalit Ndėrkombėtar tė tė Drejtave tė Njeriut ėshtė celur tė dielėn nė mbrėmje me dokumentarin “Khodorkovsky” qė tregon historinė e njeriut mė tė pasur rus qė u shndėrrua nė tė burgosurin mė tė famshėm ...
Me shume »

Ekspedita shqiptaro-gjermane, germime ne Apolloni
FIER, 23 Shtator - Njė ekspeditė e pėrbashkėt arkeologjike shqiptaro-gjermane ka nisur punėn nė qytetin antik tė Apolonisė pėr zbulimin e teatrit antik...
Me shume »

Dragoti e Belushi, partneritet ne kinema dhe marketing
NJU JORK – 19 shtator ( Illyria ) - Stan Dragoti dhe Jim Belushi, partneritet pėr filma, TV dhe marketing ...
Me shume »

Mbyllet Festivali i Dansit Modern
DURRES - 17 Shtator - Festivali i 6-tė Ndėrkombėtar i Dancit Modern dhe Kontemporan ka arritur tė shtunėn nė ditėn e fundit. Drejtori i kėtij festivali, Gjergj Prevazi...
Me shume »

Orkestra e RTSH, plan koncertesh
TIRANĖ, 15 Shtator - Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar ka planifikuar nė kalendarin e saj, pėr periudhėn shtator-nėntor, koncerte nga krijimtaria e kompozitorėve shqiptarė interpretuar nga instrumentistė tė rinj. ...
Me shume »

Falja e gjakut, premiere ne Tirane
TIRANĖ - 14 Shtator - Filmi “Falja e gjakut”, fituesi i “Ariut tė Argjend” nė Berlin, u rikthye nė vendin e origjinės me premierėn e parė paraditen e sė martės pėr mediat. Zakoni i vjetėr i gjakmarrjes qė ngujon njė familje dhe pėrmbys tė ardhmen e tyre ...
Me shume »

Balerinet ruse sjellin veprat ruse ne TOB
TIRANĖ - 12 Shtator - Balerinėt rusė sollėn mbremjen e sė djelės nė skenėn e Teatrit Kombėtar tė Operas dhe Baletit atmosferėn e kulturės ruse nė balet dhe nota muzikore. 16 solistė, tė cilėt spektatori ...
Me shume »

Piveti ndjese per akuzat qe u beri shqiptareve
VLORĖ - 6 Shtator - Ish-deputetja italiane Irene Piveti ka kėrkuar ndjesė pėr deklaratėn antishqiptare nė mars tė vitit 1997, njė ditė pėrpara tragjedisė sė Otrantos, kur tė paktėn 81 emigrantė shqiptarė u mbytėn pasi anija me tė cilin ata lundronin u pėrplas me anijen ...
Me shume »

Hapet ekspozita per monarkine, Berisha apel per rishikimin e historise
TIRANĖ - 1 Shtator ( alblink.com ) - Objekte 1000 vjeēare, pjesė e koleksionit mbretėror tė familjes Adamidi Frashėri, janė prezantuar paraditen e sė enjtes nė Muzeun Historik Kombėtar, nė njė ekspozitė qė ilustron pjesė tė historisė dhe kulturės shqiptare. Ne ceremoni ishte i pranishem edhe kryeministri Berisha, i cili percolli apelin per rishikimin e historise, sidomos te periudhes se drejtimit te vendit nga mbreti Zog. Kostume tė vjetra popullore, ikona, tablo, skica nga autorė tė huaj me tematika shqiptare...
Me shume »

Serbedzija: Ndjej keqardhje si iki Bekim Fehmiu
DURRES - 31 gusht ( alblink.com ) - Konkurrent nė seksionin Bota Ballkanike tė edicionit tė katėrt tė Festivalit tė Filmit nė Durrės, ka qenė edhe njė regjisor i ri Danilo Serbedzija, i biri i aktorit tė madh jo vetėm ballkanik Rade Serbedzija....
Me shume »123456789
© Copyright: Alblink 2008