njofto
Advanced Poll
Kush jane fituesit e zgjedhjeve 2013
Partia Demokratike
PD + LSI + PDIU
Partia Socialiste
PS + AK + FRD
PS + LSI + AK + FRD
PS + AK + FRD + PDIU


View results
Version 2.08
 Kursi Ditor
USD / LEK 109.57
EUR / LEK 139.50
GBP / LEK 173.76
CHF / LEK 115.88
Ndryshimi i fundit: 16.11.2012
Pėr mė shumė

Interesat e Instrumenteve tė Bankės
Marre nga Banka e Shqipėrisė
Harta e pasurisė sė botės, Evropa e para
Shtuar me date:2009-09-17 22:23:03

Amerika humb vendin e parė pėr shkak tė krizės. Nė botė ka 9 milionė milionerė, ose 2 milionė mė pak se para krizės. Po nė ē’vende jetojnė ata? Kriza botėrore po transformon hartėn globale tė pasurisė duke rikthyer nė skenė tashmė Evropėn. Organizata "Boston Konsalt Grup" publikoi njė studim sipas tė cilit tashmė Evropa ka hipur nė podin e tė parit pas mbi 90 vjetėsh. Kujt i kujtohet nga historia, para Luftės sė Parė Botėrore, Evropa ishte rajoni mė i pasur i botės dhe kjo pėr shumė arsye, por lufta e parė botėrore i dha Amerikės Veriore vendin e parė. Recensioni ekonomik i vitit tė fundit, pavarėsisht humbjeve tė tė dyja palėve, ka bėrė qė Evropa tė rifitojė vendin e nderit. Sipas investigimeve, pasuria botėrore, e matur nė aktiva nėn drejtimin menaxhues ėshtė ulur vitin e kaluar pėr 11,7 pėr qind, nė krahasim me atė paraprakun prej 104,7 trilionė dollarėsh nė 92,4 trilionė dollarėsh. Kriza globale ekonomike e mori pjesėn mė tė madhe tė pasurisė sė Amerikės Veriore, plot 21,8 pėr qind dhe e solli nė nivel prej 29,3 trilionė dollarėsh. Pasuria nė Evropė ėshtė ulur vetėm pėr 5,8 pėr qind nė 32,7 trilionė dollarė me ēka kontinenti mbetet rajoni mė i pasur nė botė. Amerika Veriore tashmė mban vendin e parė vetėm pėr milionerėt, pasi llogariten mbi 4 milionė persona qė kanė tė paktėn mbi 1 milion dollarė. Harta e milionerėve tė botės Singapori ka mė shumė milionerė nė botė, duke strehuar rreth 8.5 pėr qind tė milionerėve tė botėsh ose rreth 1 milion tė tillė. Vlerėsimet e tjera flasin se nė vendet e Lindjes sė Mesme ka milionerė tė shumtė. Kėshtu gjysma e tyre qė jetojnė nė Lindjen e Mesme, jetojnė nė vende luksi si nė Kuvajt, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe nė Katar. Sipas vlerėsimeve tė mėtejshme tė "Boston Konsalt Grup", kriza ekonomike botėrore ka zvogėluar hendekun mes tė pasurve dhe mė pak tė pasurve. Kjo shihet nė shumė segmente tė jetės sė pėrditshme. Ndėr tė tjera shihet se poseduesit e njė pasurie mė shumė se 5 milionė dollarėsh, kanė rėnė nė rreth 21.5 pėr qind nė tė gjithė botėn pėr shkak tė krizės. “Pasuria do tė vijojė tė ulet mė tej gjatė vitit 2010, por ajo nuk do tė arrijė nivelin e para krizės, pra para vitit 2008, deri nė viti 2013”, - thotė Peter Damischa, partner i "Boston Konsalt Grup" dhe bashkėhartuesi i kėtij studimi. “Ne presim qė pasuria e njerėzve tė rritet me njė mesatare prej afėrisht 4 pėr qind nė vit, duke filluar qė tani e deri nė vitin 2013”, - shprehet mė tej ai. Pra mesa duket, kriza ekonomike do tė largohet pėrfundimisht vetėm nė vitin 2013. Kur vjen fjala pėr xhepat e milionerėve tė botės, ata do tė kenė tė njėjtėn pasuri qė kishin para vitit 2008, vetėm nė 2013. Vlerėsimet e "Boston Konsalt Grup" flasim se pasuria do tė rritet me nivel mė tė shpejtė nė Azi, duke pėrfshirė edhe Japoninė me njė mesatare prej 9.5 pėr qind nė vit duke pėrfshirė tė njėjtėn periudhė, pra deri nė vitin 2013. Mesa duket milionerėt e Kinės do tė vijojnė tė rrisin pasurinė e tyre. Presioni pėr tė rritur pasurinė Pasuria nė vendet e tjera ka pėsuar njė humbje prej 6.7 trilionė dollarėsh nė vitin 2008. Zvicra vazhdon tė mbetet qendra mė e madhe e pasurisė. Ajo ka pėsuar njė ulje prej 1.8 trilionė dollarėsh amerikanė ose rreth 28 pėr qind tė sasisė tė pėrgjithshme. Ekspertėt parashikojnė se vijimi i rritjes do tė varet edhe nga politikat e taksave qė aplikojnė vendet, detyrimisht mė pak taksa dhe barrė fiskale pėrkthehet nė mė shumė fitime dhe investime. Disa qendra tė njohura tė pasurisė siē janė Singapori dhe Hong-Kongu, do tė vijojnė tė fitojnė, por edhe vendet e tjera aziatike janė nė rrugė tė mbarė, por pėr shkak se ka njė shkallė mė tė lartė tė rritjes nė pėrqindje. Ironikisht qendra tė fuqishme pasurish siē ėshtė Zvicra, do tė jenė kompetitive me tė tjerat, edhe pse pritet njė zgjerim i mėtejshme i pasurisė, kjo pėr shkak tė lėvizjes sė kapitaleve nė mė shumė vende tė tjera tė botės.
Share on Facebook

Printo  
© Copyright: Alblink 2008