njofto
Advanced Poll
Kush jane fituesit e zgjedhjeve 2013
Partia Demokratike
PD + LSI + PDIU
Partia Socialiste
PS + AK + FRD
PS + LSI + AK + FRD
PS + AK + FRD + PDIU


View results
Version 2.08
 Kursi Ditor
USD / LEK 109.57
EUR / LEK 139.50
GBP / LEK 173.76
CHF / LEK 115.88
Ndryshimi i fundit: 16.11.2012
Pėr mė shumė

Interesat e Instrumenteve tė Bankės
Marre nga Banka e Shqipėrisė
Kaskada e Vjosės, qeveria pėrgatit tenderin
Shtuar me date:2009-10-05 13:16:46

TIRANE-Kaskada e Vjosës, një nga hidrocentralet më të mëdhenj që priten të ndërtohen në Shqipëri, pritet të nisë procedurat e tenderimit brena pak javësh. Këshilltarja e Kryeministri Sali Berisha, Zana Guxholli tha se po përgatitet tenderi i cili do të hapet në një periudhë disa javore. “Brenda pak javësh do të hapet tenderi për shpalljen e fituesit në kaskadën e Vjosës”, tha këshilltarja e kryeministri. Ky investim pritet të jetë në qindra miliona euro, i cili mund të krahasohet me investimin që ka nisur në kaskadën e lumit Devoll, 1 miliardë euro. Ende nuk janë publikuar kriteret e këtij tenderi si dhe për interesimin e kompanive që kërkojnë të marrin pjesë, por mësohet se qeveria do të favorizojë investimin më të madh në lumin Vjosë për të prodhuar energji.

Share on Facebook

Printo  
© Copyright: Alblink 2008